SRW Spółdzielnia Rolników Wielkopolskich

Produkcja i sprzedaż trzody chlewnej, doradztwo i szkolenia – grupa producentów rolnych

Mapa Strony |

Rolnicy mogą składać wnioski o renty strukturalne

Od 1 września  rolnicy pragnący przekazać swoją ziemię na zwiększenie powierzchni innego gospodarstwa rolnego będą mogli składać wnioski o renty strukturalne.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie do 10 września przyjmować wnioski o unijne renty strukturalne. Jednak w tym roku o przyznaniu świadczenia nie będzie już decydowała kolejność złożenia dokumentów, lecz liczba punktów rankingowych uzyskanych przez konkretny wniosek. Najwięcej punktów uzyskają wnioski złożone przez rolników przekazujących następcom największą powierzchnię użytków rolnych i jeśli dodatkowo powierzchnia nowo powstałego gospodarstwo będzie największa.

Szczegółowe warunki przyznawania świadczeń określa znowelizowane rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania Renty strukturalne objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 (Dz.U. nr 109, poz. 750 z późn. zm.). Zgodnie z nim o takie świadczenie może się ubiegać rolnik, który ukończył 55 lat, lecz nie ma przyznanej emerytury lub renty. Równocześnie taka osoba przez ostatnie 10 lat samodzielnie musiała prowadzić gospodarstwo rolne, z czego przez ostatnie 5 lat przed złożeniem wniosku o świadczenie unijne była ubezpieczona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Rolnik ubiegający się o taką unijną pomoc nie może mieć żadnych zaległości z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz musi zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej.

Źródło: Gazeta Prawna

Opublikowane: 1 września 2010 w kategorii ARiMR, Wnioski, Wydarzenia , słowa kluczowe: , , , ,

Używamy cookies w celu zbierania anonimowych statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce.