SRW Spółdzielnia Rolników Wielkopolskich

Produkcja i sprzedaż trzody chlewnej, doradztwo i szkolenia – grupa producentów rolnych

Mapa Strony |

Mikroklimat w pomieszczeniach dla świń

Zapewnienie właściwych warunków w pomieszczeniach inwentarskich, mimo konieczności poniesienia dodatkowych kosztów, ułatwia uzyskanie wysokich wyników produkcyjnych w hodowli  trzody chlewnej. Świnia dobrze czująca się w własnym otoczeniu jest  odporniejsza na zagrożenia środowiskowe (stres, choroba) a to przekłada się na lepszą wydajność a co za tym idzie większy zysk z jej produkcji.

W trakcie produkcji trzody chlewnej wydzielane szkodliwe dla zwierząt gazy, m.in. dwutlenek węgla, amoniak, siarkowodór oraz zapylenie powietrza pogarszają warunki środowiskowe. Usuwanie tych zanieczyszczeń oraz zapewnienie optymalnej temperatury, wilgotności  i ruchu powietrza w pomieszczenia dla poszczególnych grup zwierząt jest jednym z warunków utrzymania w pomieszczeniach odpowiednich parametrów zoohigienicznych.

Kolejnym czynnikiem decydującym o dobrostanie trzody jest oświetlenie.

Oświetlenie naturalne, czyli dzienne, określa się stosunkiem oszklonej powierzchni okien do powierzchni podłogi. Oświetlenie sztuczne, jeżeli będzie wymagane, powinno być zapewnione w tych samych godzinach co światło dzienne

Zalecaną temperaturę, wilgotność względną i wymianę powietrza oraz oświetlenie pomieszczeń dla trzody chlewnej przedstawia tabela.


W tym dziale:

Napisz do nas

Używamy cookies w celu zbierania anonimowych statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce.